• 64°

ASWA releases state rankings

The Alabama Sports Writers Association released the season’s first set of state softball and baseball rankings on Wednesday.

One local team made the cut, while two others were nominated.

The Chambers Academy softball team was ranked 10th in the Alabama Independent Schools Association.

The Lady Rebels hold a 7-1 record. On Tuesday, they clobbered East Memorial Christian Academy, 17-2, in a game shortened to four innings.

The team is led by seniors McKensie Barnes, Kelsey Oliver and Tori Harmon, along with eighth-grader Chloe Mitcham.

It will play its next game on Saturday at Kingwood Christian in Alabaster.

Although no other softball squad appeared anywhere in the rankings, two baseball teams were nominated. Beulah received consideration in Class 3A, and Valley received consideration in 5A.

The Bobcats (8-6) have won their past three games, including Wednesday’s tilt against Spencer (Ga.).

Senior Trent Lewis surrendered only three hits in a 13-3 win that was called in the fifth inning. Beulah will host Reeltown on Friday.

The Rams (8-5) fell to 6A Opelika on Tuesday, 2-0. Prior to the loss, they had won five of their last six. Valley will return to action on Thursday against Benjamin Russell.

 

ASWA SOFTBALL RANKINGS
CLASS 7A
1. Sparkman (14-0)
2. Spain Park (14-2)
3. Oak Mountain (12-5)
4. Auburn (15-4)
5. Baker (14-4)
6. Fairhope (15-4)
7. Tuscaloosa County (9-6)
8. Thompson (13-3)
9. Mary Montgomery (14-6)
10. Buckhorn (6-3)
Others nominated: Central-Phenix City (13-7), Enterprise (11-6), Hewitt-Trussville (8-3), Huntsville (7-4), Prattville (9-4), Smiths Station (14-6), Vestavia Hills (7-7).

CLASS 6A
1. Gardendale (27-1)
2. Hazel Green (9-1)
3. Hillcrest-Tuscaloosa (9-1)
4. Daphne (13-5)
5. Saraland (17-1)
6. Helena (12-3)
7. Hartselle (7-3)
8. Oxford (5-8)
9. Benjamin Russell (15-4)
10. Northview (12-3)
Others nominated: Austin (4-2), Chelsea (6-7), Pelham (8-4), Pinson Valley (6-8), Southside-Gadsden (5-3).

CLASS 5A
1. Springville (12-2)
2. Scottsboro (12-2)
3. Alexandria (6-1)
4. Hayden (9-1)
5. Mortimer Jordan (11-8)
6. Rehobeth (10-3)
7. Lincoln (17-6)
8. Eufaula (12-4)
9. Guntersville (7-3)
10. Shelby County (4-0)
Others nominated: Ardmore (6-2), Beauregard (10-8), Corner (8-5), Demopolis (10-6), Faith Academy (15-4), Guntersville (6-3), Jemison (10-4), Moody (9-6).

CLASS 4A
1. Alabama Christian (12-2)
2. Wilson (15-1)
3. Holtville (15-4)
4. Hale County (8-3)
5. Cherokee County (13-1)
6. Central-Florence (12-4)
7. North Jackson (7-2)
8. Madison Academy (8-1)
9. Bibb County (3-1)
10. Northside (3-7)
Others nominated: Cordova (11-5), Danville (4-4-1), Haleyville (4-1), Satsuma (12-6-1), Tallassee (11-4), Westminster Christian (6-6), White Plains (8-4), Winfield (6-1).

CLASS 3A
1. Plainview (9-1)
2. Pisgah (4-1)
3. American Christian (10-1)
4. Geneva (12-3)
5. Wicksburg (17-2)
6. Prattville Christian (11-5)
7. Locust Fork (7-1)
8. Sylvania (6-3)
9. East Lawrence (7-5)
10. Excel (17-5)
Others nominated: Colbert Heights (12-0), Elkmont (9-1), Gordo (2-6), Lauderdale County (5-1-1), Pleasant Valley (10-4), Slocomb (8-5), Walter Wellborn (5-3).

CLASS 2A
1. Hatton (9-3)
2. Lamar County (8-5)
3. Mars Hill Bible (9-1)
4. Colbert Heights (12-0)
5. Leroy (11-5)
6. Sand Rock (8-1)
7. Collinsville (9-7)
8. Ariton (8-6)
9. Cold Springs (5-4)
10. Vincent (9-0)
Others nominated: Falkville (6-7), Fayetteville (6-6), G.W. Long (4-6), J.U. Blacksher (5-3).

CLASS 1A
1. Brantley (16-1)
2. South Lamar (10-2)
3. Sumiton Christian (5-5)
4. Skyline (3-2)
5. Spring Garden (5-2)
6. Pleasant Home (5-2)
7. Marion County (6-6)
8. Sweet Water (9-6)
9. Berry (4-7-1)
10. Appalachian (4-3)
Others nominated: Lynn (8-9), Ragland (3-4), Wadley (1-2), Waterloo (5-7).

AISA
1. Macon-East (22-3)
2. Autauga Academy (23-6)
3. Pickens Academy (6-2)
4. Glenwood (20-6)
5. Edgewood (16-8)
6. Abbeville Christian (11-6)
7. Clarke Prep (18-3)
8. Patrician Academy (7-7)
9. South Choctaw (8-3)
10. Chambers Academy (7-1)
Others nominated: Marengo Academy (10-9).

ASWA BASEBALL RANKINGS

CLASS 7A
1. Hoover (11-2)
2. Oak Mountain (14-2)
3. Auburn (10-1)
4. Hewitt-Trussville (12-3)
5. McGill-Toolen (10-2)
6. Theodore (8-2)
7. Smiths Station (11-2)
8. Bob Jones (14-4)
9. Enterprise (8-5)
10. Central-Phenix City (9-4)
Others nominated: Mountain Brook (8-6), Thompson (6-5), Vestavia Hills (5-5).

CLASS 6A
1. Hartselle (9-1)
2. Russell County (13-1)
3. Hillcrest-Tuscaloosa (7-1)
4. Helena (8-4)
5. Chelsea (11-3)
6. Cullman (4-3)
7. Robertsdale (12-1)
8. Spanish Fort (7-4)
9. Homewood (9-4)
10. Hueytown (8-3)
Others nominated: Albertville (10-3), Athens (7-5), Austin (11-5), Florence (9-5), Hazel Green (6-3), Northridge (13-4), Oxford (9-3), Pelham (8-5), Shades Valley (6-6),.

CLASS 5A
1. Faith Academy (9-1)
2. Russellville (9-4)
3. St. Paul’s (7-0)
4. Calera (9-1)
5. Etowah (9-3)
6. Briarwood Christian (8-4)
7. Headland (11-1)
8. Corner (7-1)
9. Boaz (8-2)
10. Mortimer Jordan (8-4)
Others nominated: Ardmore (4-6), Lawrence County (11-2), Rehobeth (3-4),  Valley (8-5).

CLASS 4A
1. UMS-Wright (6-6)
2. Randolph (9-2)
3. Madison Academy (4-7)
4. Alabama Christian (12-3)
5. Haleyville (5-3)
6. Hokes Bluff (6-2)
7. Oneonta (6-2)
8. Wilson (9-3)
9. St. James (9-3)
10. Cherokee County (6-3)
Others nominated: Dale County (7-6), Leeds (8-4), North Jackson (5-2), Oak Grove (7-4), Tallassee (6-4).

CLASS 3A
1. Gordo (9-0)
2. Mobile Christian (6-4)
3. Opp (7-2)
4. Prattville Christian (10-3)
5. Bayside Academy (7-5)
6. Lauderdale County (5-3)
7. Oakman (6-3)
8. Cottage Hill (7-6)
9. Providence Christian (9-2)
10. Wicksburg (8-3)
Others nominated: Beulah (8-6), Houston Academy (10-4), Pisgah (5-4).

CLASS 2A
1. St. Luke’s (5-4)
2. Leroy (10-4)
3. Mars Hill Bible (5-2)
4. Fyffe (11-1)
5. Westbrook Christian (7-2)
6. J.U. Blacksher (11-1)
7. Section (5-3)
8. Phil Campbell (8-3)
9. Reeltown (8-5)
10. G.W. Long (9-5)
Others nominated: Ariton (8-3), Cottonwood (7-2), Luverne (5-5), Vincent (6-4).

CLASS 1A
1. Sweet Water (7-2)
2. Athens Bible (6-4)
3. Decatur Heritage (4-3)
4. Millry (8-6)
5. Hackleburg (10-4)
6. Brantley (8-4)
7. Coosa Christian (10-0)
8. Highland Home (9-2)
9. Sumiton Christian (7-4)
10. Spring Garden (6-2)
Others nominated: Cedar Bluff (7-1), Gaylesville (5-2).

AISA
1. Autauga Academy (22-2)
2. Glenwood (17-1)
3. Macon-East (19-2)
4. Monroe Academy (13-2)
5. Pike Liberal Arts (15-3)
6. Lee-Scott (7-6)
7. South Choctaw Academy (6-1-1)
8. Clarke Prep (12-4)
9. Tuscaloosa Academy (10-6)
10. Lakeside (10-4)
Others nominated: Eastwood (9-5), Edgewood (13-10), Lowndes (5-8), Northside Methodist (10-8).