A look at tonight’s primary elections

Published 10:08 pm Monday, June 4, 2018

CHAMBERS — At total of 25 races will be voted on during today’s primary election.

Offices being voted on include governor, attorney general, probate judge and secretary of state, among others including district and local races.

Voters will have the option of voting in either the Republican or Democratic primary. There are 19 races on the Republican ballot and two on the Democratic with four races appearing on both.

Here is a list of races, broken down by how they will appear on the ballots for each party:

DEMOCRAT

› Governor: Sue Bell Cobb, Christopher A. Countryman, James C. Fields, Jr., Walt Maddox, Doug “New Blue” Smith and Anthony White

› United States Representative, 3rd Congressional District: Mallory Hagan and Adia McClellan Winfrey

› Attorney General: Chris Christie and Joseph Siegelman

› Secretary of State: Lula Albert “SGM Ret” and Heather Milam

› Chambers County Judge of Probate: Brandy C. Easlick and Susan K. Harmon

› Chambers County Coroner: Mike Cox and Jeff Jones

› State Democratic Executive Committee (Male), District No. 37: George H. Fannings and Tom Garland

REPUBLICAN

› Governor: Tommy Battle, Scott Dawson, Bill Hightower, Kay Ivey and Michael McAllister

› Lieutenant Governor: Will Ainsworth, Twinkle Andress Cavanaugh and Rusty Glover

› Attorney General: Chess Bedsole, Troy King, Steve Marshall and Alice Martin

› State Senator, District No. 13: Randy Price, Mike Sparks and Tim Sprayberry

› State Representative, District No. 38: Bryan Murphy, Todd Rauch and Debbie Hamby Wood

› Chief Justice of the Supreme Court: Tom Parker and Lyn Stuart

› Associate Justice of the Supreme Court, Place No. 1: Debra Jones, Brad Mendheim and Sarah Hicks Stewart

› Associate Justice of the Supreme Court, Place No. 4: John Bahakel and Jay Mitchell

Court of Civil Appeals Judge, Place No. 1: Christy Olinger Edwards, Pat Thetford and Michelle Manley Thomason

› Court of Civil Appeals Judge, Place No. 2: Chad Hanson and Terri Willingham Thomas

› Court of Criminal Appeals Judge, Place No. 1: Richard Minor and Riggs Walker

› Court of Criminal Appeals Judge, Place No. 2: Rich Anderson, Chris McCool and Dennis O’Dell

› Court of Criminal Appeals Judge, Place No. 3: Donna Beaulieu and Bill Cole

› Secretary of State: Michael Johnson and John H. Merrill

› State Treasurer: David L. Black, Stephen D. Evans and John McMillan

› State Auditor: Stan Cooke, Elliott Lipinsky and Jim Zeigler

› Commissioner of Agriculture and Industries: Tracy “T.O.” Crane, Gerald Dial, Cecil Murphy and Rick Pate

› Public Service Commission, Place No. 1: Jim Bonner and Jeremy H Oden

› Public Service Commission, Place No. 2: Chris “Chip” Beeker Jr. and Robin Litaker

› Member, State Board of Education, District No. 2: Melanie Hill, Sybil Little, John Taylor and Tracie West

› Chambers County Judge of Probate: Cary Baldwin and Paul Story

› Member, Chambers County Commission, District No. 5: David W. Eastridge and Johnny Lee Yates

› Member, Chambers County Commission, District No. 6: Bobby (Bo) Colley and Debra Riley

These are the only races appearing on the ballots. Many of the winners only need a single vote during the November general election to win, while others will face a candidate from the other party.

Polls close at 7 p.m. EDT. Check in at www.valleytimes-news.com tonight for updates on the status of each race.