• 57°
FAST START: Beulah head baseball coach David Russell has the Bobcats off to a 9-2 start this season. File Photo

Beulah receives nomination in first ASWA baseball poll

GREATER VALLEY AREA — The Beulah High School varsity baseball team (9-2) received votes in the first Alabama Sports Writers Association (ASWA) baseball prep poll that was announced on Thursday.

The Bobcats are coming off of a 12-2 win over Spencer on Wednesday night at home. Kaleb Abney led Beulah at the plate in the win by driving in three RBIs. 

Beulah also defeated Prattville Christian Academy 8-7 last Saturday night. It was the first win over Prattville for the program in head baseball coach David Russell’s tenure with the ballclub. 

The full baseball rankings are as listed:

Class 7A

1. Smiths Station (11-1)

2. Bob Jones (11-3)

3. Hoover (11-4)

4. Vestavia Hills (11-1)

5. Auburn (7-2)

6. McGill-Toolen (6-3-1)

7. Hewitt-Trussville (11-1)

8. Mountain Brook (11-5)

9. Huntsville (8-1)

10. Oak Mountain (11-2)

Others receiving votes: James Clemens (9-4), Spain Park (9-4), Fairhope (8-5), Mary G. Montgomery (5-2), Austin (8-2), Florence (5-6)

 Class 6A

1. Hillcrest-Tuscaloosa (9-2)

2. Russell County (15-1)

3. Faith Academy (7-3)

4. Cullman (6-4)

5. Saraland (9-3)

6. Hazel Green (4-7)

7. Oxford (8-2)

8. Buckhorn (6-2)

9. Spanish Fort (8-5)

10. Hartselle (5-6)

Others receiving votes: Wetumpka (11-3), Daphne (7-4), Hueytown (5-4), Homewood (7-2), Helena (7-7), Chelsea (6-6), Gulf Shores (10-3), Athens (8-3), Albertville (9-3), Decatur (5-3)

Class 5A

1. St. Paul’s (11-1)

2. Etowah (10-2)

3. Charles Henderson (11-3)

4. Satsuma (9-1)

5. Shelby County (9-2)

6. Corner (6-4)

7. Jackson (7-2)

8. Jasper (9-3)

9. Lawrence County (5-3)

10. Mortimer Jordan (8-5)

Others nominated: Ardmore (4-3), Carroll (9-5), East Lawrence (4-3), Headland (5-4), Ramsay (6-0), Scottsboro (5-3), UMS-Wright (5-5)

 Class 4A

1. Hokes Bluff (5-1)

2. Mobile Christian (6-5-1)

3. Trinity (8-3)

4. LAMP (9-3)

5. Wilson (4-3-1)

6. North Jackson (6-1)

7. Haleyville (6-2)

8. Oak Grove (5-3)

9. Montevallo (9-2)

10. West Morgan (5-1)

Others nominated: Andalusia (5-7), Elmore County (6-1)

 Class 3A

1. Providence Christian (9-3)

2. St. James (6-5)

3. Gordo (7-1)

4. Winfield (11-4)

5. Houston Academy (11-2)

6. Bayside (6-3)

7. Hale County (5-1)

8. Geneva (9-4)

9. T.R. Miller (7-1)

10. Piedmont (6-3)

Others nominated: Beulah (9-2), Lexington (3-2), Sylvania (5-3)

 Class 2A

1. G.W. Long (10-1)

2. Fayetteville (7-4)

3. Thorsby (7-1)

4. Fyffe (7-1)

5. Leroy (7-3)

6. Ariton (11-4)

7. Highland Home (7-2)

8. Southeastern (7-1)

9. Cleveland (5-3)

10. Decatur Heritage (3-2)

Others nominated: Cedar Bluff (3-1), Goshen (8-2), New Brockton (7-3), Westbrook Christian (5-3)

 Class 1A

1. Brantley (7-3)

2. Millry (7-4)

3. Athens Bible (5-2)

4. Sweet Water (4-4)

5. Mars Hill (4-2)

6. Winterboro (8-2)

7. Covenant Christian (5-0)

8. Spring Garden (5-2)

9. Red Level (6-2)

10. Ragland (5-3)

Others nominated: Gaylesville (4-4), Heritage Christian (4-4), Victory Christian (7-2)

AISA

1. Morgan Academy (8-0)

2. Bessemer Academy (14-3)

3. Pike Liberal Arts (13-3)

4. Lee-Scott Academy (8-4)

5. Macon-East (13-4)

6. Coosa Valley Academy (10-6)

7. Autauga Academy (13-6)

8. Hooper Academy (13-5)

9. Lakeside Academy (10-2)

10. Patrician (5-2)

Others nominated: Glenwood (5-4), Jackson Academy (6-3), Monroe Academy (5-2)