Final ASWA rankings before area play released

Published 9:30 am Thursday, January 30, 2020

In the final Alabama Sports Writers Association rankings before the start of the postseason, four teams from Chambers County were ranked in the top-10 of their individual rankings.

The LaFayette boys basketball team is still the No. 1 team in 2A, as the Bulldogs sit 24-0 with two games remaining on the schedule.

In the past week of play, the Bulldogs traveled to Dadeville and Woodland, winning both games handily. In Wednesday’s game, LaFayette defeated Dadeville 81-67. It defeated Woodland 64-52 on Thursday, finishing area play 6-0 in their area.

Email newsletter signup

The Lanett boys basketball team remained the No. 6 team in 1A. The Panthers won all four of their games this past week, finishing undefeated in area play. They defeated Eufaula 67-62 on Thursday and followed up with a 78-46 win against Loachapoka on Friday. On Saturday, the Panthers avenged their season-opening loss, as they defeated Booker T. Washington 64-58. They defeated Wadley on Monday, winning 62-45 after a slow start.

The Chambers Academy boys basketball remained the No. 7 team in AISA as they sit 15-3 on the season. They defeated Restoration 49-43 on Saturday on the road and defeated Cornerstone by 10 on Tuesday.

On the girls’ side, Springwood remained the No. 8 team in AISA. The Wildcats split their two games this past week. They defeated Lakeside on the road 40-23 but lost to  Lee Scott 63-36.

Here is a look at the entire rankings:

GIRLS

Class 7A

1. Hoover (26-1)

2. Foley (27-2)

3. Theodore (24-3)

4. Spain Park (25-4)

5. McGill-Toolen (22-5)

6. Austin (22-5)

7. Gadsden City (22-5)

8. Hewitt-Trussville (17-8)

9. Vestavia Hills (20-9)

10. Central-Phenix City (17-6)

Class 6A

1. Hazel Green (26-2)

2. Athens (22-3)

3. Carver-Birmingham (24-5)

4. Lee-Huntsville (22-7)

5. Eufaula (23-5)

6. McAdory (21-5)

7. Opelika (22-6)

8. Dothan (19-3)

9. Homewood (23-2)

10. Carver-Montgomery (19-5)

Class 5A

1. Ramsay (21-4)

2. Charles Henderson (22-0)

3. Central-Tuscaloosa (22-3)

4. Madison Aca. (24-4)

5. Pleasant Grove (21-4)

6. East Limestone (22-3)

7. LeFlore (22-6)

8. Center Point (16-4)

9. Shelby Co. (18-4)

10. West Point (23-5)

Class 4A

1. Rogers (22-4)

2. Greensboro (23-1)

3. Anniston (20-3)

4. North Jackson (18-7)

5. Priceville (17-9)

6. Hokes Bluff (21-7)

7. Sipsey Valley (23-5)

8. Childersburg (23-4)

9. Trinity (18-6)

10. Deshler (18-8)

Class 3A

1. T.R. Miller (16-1)

2. Pisgah (23-3)

3. Prattville Chr. (26-2)

4. Susan Moore (22-3)

5. Pike Road (22-4)

6. Midfield (20-8)

7. Lauderdale Co. (22-5)

8. Montgomery Aca. (19-6)

9. Glencoe (19-8)

10. Phil Campbell (18-5)

Class 2A

1. Collinsville (22-2)

2. Cold Springs (23-4)

3. G.W. Long (20-5)

4. Geneva Co. (19-5)

5. Fyffe (22-5)

6. Sacred Heart (19-7)

7. Sand Rock (18-8)

8. Central-Hayneville (19-3)

9. Hatton (22-5)

10. Ider (20-6)

Class 1A

1. Spring Garden (27-2)

2. Skyline (22-3)

3. St. Luke’s (19-4)

4. Mars Hill Bible (21-7)

5. Loachapoka (21-7)

6. Belgreen (18-8)

7. Decatur Heritage (14-11)

8. Georgiana (14-6)

9. Phillips-Bear Creek (12-11)

10. Pleasant Home (14-5)

AISA

1. Southern Aca. (22-1)

2. Lee-Scott (19-2)

3. Glenwood (14-7)

4. Clarke Prep (19-6)

5. Monroe Aca. (13-1)

6. Pickens Aca. (14-5)

7. Pike Liberal Arts (19-7)

8. Springwood (14-6)

9. Patrician (9-7)

10. Northside Methodist (13-10)

BOYS

CLASS 7A

1. Mountain Brook (26-2)

2. Lee-Montgomery (24-1)

3. Fairhope (18-4)

4. Hoover (21-8)

5. McGill-Toolen (20-7)

6. Oak Mountain (18-8)

7. Bob Jones (22-7)

8. Sparkman (19-10)

9. Thompson (20-9)

10. Austin (19-9)

CLASS 6A

1. Pinson Valley (23-3)

2. Jemison-Huntsville (22-2)

3. Huffman (25-3)

4. Hartselle (22-5)

5. Northridge (24-4)

6. Lee-Huntsville (14-8)

7. Helena (21-7)

8. Oxford (18-8)

9. Baldwin Co. (17-5)

10. Albertville (21-4) CLASS 5A

1. Fairfield (22-4)

2. Ramsay (20-7)

3. Woodlawn (19-8)

4. Wenonah (17-9)

5. East Limestone (19-6)

6. Lawrence Co. (22-4)

7. Pleasant Grove (13-5)

8. Tallassee (23-4)

9. St. Paul’s (16-7)

10. Greenville (18-7)

CLASS 4A

1. Talladega (20-4)

2. Williamson (20-4)

3. Sumter Central (19-4)

4. Catholic-Montgomery (23-4)

5. UMS-Wright (22-5)

6. Good Hope (23-3)

7. Montevallo (21-6)

8. Anniston (16-8)

9. Jacksonville (17-4)

10. Sipsey Valley (23-5)

CLASS 3A

1. Piedmont (21-3)

2. Plainview (24-4)

3. Thomasville (15-1)

4. Mobile Christian (19-7)

5. Lauderdale Co. (18-7)

6. Winfield (24-4)

7. Oakman (19-5)

8. Pike Co. (17-5)

9. Pike Road (18-5)

10. New Hope (17-7)

CLASS 2A

1. LaFayette (24-0)

2. Fyffe (27-2)

3. Vincent (20-2)

4. North Sand Mountain (17-6)

5. Southeastern-Blount (18-3)

6. Tanner (16-5)

7. Calhoun (14-12)

8. J.U. Blacksher (21-3)

9. Geneva Co. (20-5)

10. Westbrook Christian (17-11)

CLASS 1A

1. Decatur Heritage (18-7)

2. Cornerstone-Birmingham (18-7)

3. Keith (20-6)

4. Skyline (25-3)

5. Covenant Christian (21-2)

6. Lanett (15-9)

7. Belgreen (23-5)

8. Francis Marion (19-6)

9. Jacksonville Christian (18-5)

10. Florala (19-5)

AISA

1. Evangel Christian (24-1)

2. Autauga Academy (12-3)

3. Southern Academy (20-3)

4. Tuscaloosa Academy (17-4)

5. Lee-Scott (17-4)

6. Glenwood (19-8)

7. Chambers Academy (15-3)

8. Lakeside (13-6)

9. Edgewood (13-8)

10. Heritage Christian (19-5)